Právě si prohlížíte Etiketa cestování

Etiketa cestování

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBLOG

Etiketa cestování

Položme si zásadní otázku: je znalost pravidel slušného chování pro život důležitá? V dnešní době covidové se totiž na povrch dostávají degradační prvky etikety, jako jsou lenost, nevědomost, neúcta k ostatním, nezájem o okolí, nechuť přizpůsobovat se komunitě, ve které se pohybujeme. Dostáváme se za hranici slušného chování a vzájemného respektu. Během cest do zahraničí nabývají otázky spojené s etiketou ještě dalšího rozměru.

„Etiketa nás učí, jak se chovat hezky vůči lidem kolem nás.“

Během cestování se prosím řiďte tímto cestovním katechismem, ať vás nic nezaskočí.

Pokud budeme zavaleni strachem z budoucnosti, pokud nebudeme moci pracovat, tak jak chceme, pokud se nebudeme moci osobně setkávat a veškerá naše komunikace s rodinou, přáteli, se svými kolegy se omezí jen na chytré telefony a počítače a my zůstaneme sami se spoustou virtuálních přátel, stanou se z nás roboti. Obávám se, aby virtuální svět spoustě lidí nevytlačil ze života ten skutečný, reálný, kde si lidé podávají ruku a líbají se na přivítanou, vnímají svoji blízkost, cítí nuance pohledů a letmých doteků.

Mnozí lidé považují respektování pravidel etikety za něco nepotřebného, ba dokonce až směšného. Považují nás, kteří se etiketou zabýváme, za přehnané estéty, kteří se pohybují mimo reálný svět. Ve skutečnosti jsou základní pravidla etikety velmi jednoduchá. Jde především o tyto oblasti: kultura řeči, společenská zdvořilost, čistý vzhled a kontrola nad našimi emocemi.

Jiná země, jiný mrav

A jak to vypadá se společenskou etiketou ve světě? Nedá se říct, který národ nejlépe zvládá společenskou etiketu. Japonci? Rakušané? Thajci? V každém kulturním okruhu je etiketa jiná a vychází z jiných kořenů – někde je to náboženství, jinde hluboká tradice.

Pro představu o tom, jak odlišné je vnímání etikety ve světě, uvedu drobné příklady dobrých mravů v některých jiných zemích. Až nám opět dovolí cestovat, určitě nastudujte kulturní zvyklosti země, kterou chcete navštívit.

Koreji, bez ohledu na to, jaký máte hlad, nemůžete začít jíst dříve než nejstarší člověk u stolu. Pokud toto pravidlo porušíte, možná už nebudete zváni. A ještě jedna věc, pokud si chcete dát něco k pití, budete se muset zeptat osoby, která sedí hned vedle vás. Korejci si navzájem plní sklenice.

Thajci se téměř vždy usmívají, což dokazuje jejich pozitivní myšlení. Většina lidí však dělá obyčejnou věc, která může okamžitě zničit náladu Thajce. V Thajsku se nemůžete dotknout hlavy druhého člověka, ani pohladit dítě po vlasech – Thajci věří, že naše duše sídlí v hlavě.

Přinést ve Francii jako dárek kytici lilií nebo chryzantém je docela faux pas, tyto květiny jsou totiž určeny jen pro pohřeb.

Číňané třikrát odmítnou dárek, než ho přijmou. Je to jejich způsob, jak vyjádřit skromnost a dobré mravy. Mimochodem, v Číně můžete lidem darovat cokoli kromě ostrých předmětů, jako jsou nože (znamená to konec vztahu), hodinek (znamenají konec života) a kapesníků (ty jsou předzvěstí pláče na pohřbu).

Etiketa je obzvláště důležitá, když jste mimo domov.  Jste totiž velvyslancem své země nebo místa původu a měli byste co nejlépe reprezentovat sebe, svou rodinu, své město, svou zem. Dobrý dojem je zásadní.

1. Svou cestu plánujte v předstihu

Při plánování vaší dovolené se ujistěte, že jste nastudovali místa, oblast, abyste věděli, jaké jsou místní aktivity, jaké jsou místa k večeři a pokud s vámi cestují domácí mazlíčci, místa vhodná pro psy. Slovy inspektora Clouseau: „Neexistuje žádná újma při malém vyšetřování.“  Budete na sebe pyšní, že jste si vše řádně naplánovali: způsob dopravy, ubytování, stravování, výlety, půjčovny aut, pojištění, kulturní zvyklosti, znalost slovních obratů v jazyce země, kterou chcete navštívit.

2. Správně se zabalte

Ujistěte se, že si vezete jen to nejnutnější, a vezměte v úvahu místní klima. Přece si nezabalíte do míst, kde je horko, do kufru svetr, šálu nebo zimní rukavice, které vám dala prateta na Vánoce. Stejně tak nechcete přijít někam v „japonkách“, když je teplota mínus 5 stupňů.

3. Při cestování se správně oblékněte

Nikdo hned v letadle nemusí vědět, že jedete do země, kde jsou nudistické pláže. Takže se prosím ujistěte, že se při cestování oblékáte do správného oděvu. Zcela jistě není vhodné zejména v letadlech, vlacích či autobusech se odhalovat.

4. Buďte ohleduplní. I v letadle

Nesklápějte v letadle sedadlo, pokud cesta netrvá déle než tři hodiny. Toto pohodlí si dopřejte jen při delší cestě a snažte se usnout. Obě područky sedadla jsou hlavně pro cestujícího, který sedí na prostředním ze tří sedadel. Střední sedačka nemá žádný luxus, proto dopřejeme „prostředníčkovi“ obě područky.

5. Dbejte na rovnováhu

Když cestujete se skupinou dalších přátel, hostů, snažte se, abyste všichni byli v nějaké rovnováze, aby si všichni navzájem pomáhali, udržovali mezi sebou mír. To platí i při vyrovnávání účtů – všichni by měli na cokoli přispívat rovným dílem, aby věci zůstaly spravedlivé a klidné.

6. Nezneužívejte pohostinnosti

Pokud jste pozváni k přátelům domů, a váš pobyt trvá déle než tři dny, nenechávejte se bezmezně hostit. Měli byste pozvat hostitele na jídlo, ať už na oběd nebo na večeři, zeptat se co upřednostňuji, a také zajistit, aby se mohli napít nějakého alkoholu. Ujistěte se také, že jim během pobytu u nich doma pomáháte, vaši hostitelé nejsou vaším osobním personálem!

7. Nastudujte si etiketu navštívené země

Je důležité porozumět pravidlům etikety, protokolům a tradicím té země, kterou chcete navštívit. Například při návštěvě Skotska je zcela nevhodné ptát se Skota, co nosí pod kiltem – je to velmi nevkusný a nejapný dotaz, mohli byste sklidit velkou dávku skotského hněvu. A určitě se ani náhodou nedotýkejte té chlupaté malé taštičky, ta rozhodně neslouží jako suspenzor.

8. Naučte se pár užitečných frází země, kterou chcete navštívit

Při návštěvě Itálie vám budou místní blahořečit, když si v italštině objednáte jídlo v restauraci, požádáte o něco, poprosíte, poděkujete, pozdravíte v italštině. A pozor nezapomeňte na správné spropitné pro číšníka. A hned je svět krásnější. Francouzi vás budou milovat už jen za to, když je nezapomenete pozdravit jejich slavným „bonjour“ a přidáte úsměv.

9. Pozor na pravidla pro domácí mazlíčky

Při cestování s domácími mazlíčky zjistěte, zdali mohou být s vámi v hotelu, zda s nimi můžete jezdit v místním taxíku, nebo jestli mohou na tu nebo onu pláž. Tady je precizní průzkum na místě. To, že mají vaši miláčci svůj cestovní pas a zdravotní průkaz je absolutní samozřejmostí.

10. Děkovný dopis je vždy vítán

Po návštěvě je vhodné napsat děkovný dopis vašim hostitelům, aby věděli, jak moc se vám návštěva líbila. Pokud máte jakoukoli negativní zpětnou vazbu, nezapomeňte o tom diskutovat během pobytu, hned na místě, aby to za vás mohli napravit.

Úsměv, laskavost a ohleduplnost vám otevřou všechny brány světa. Bon voyage!

www.labann.cz